Obecně o jednoúčelových zařízeních

Jak již nadpis napovídá, jsou jednoúčelová zařízení určená k jedinému účelu, v tomto případě k GPS navigaci. Ve srovnání s multifunkčními zařízeními mají méně funkcí, ale bývají mnohem lépe připravena na provoz v terénu.

Výhody: Mechanická odolnost, jednoduchost, stabilní firmware, doplňkové navigační funkce jako barometrický výškoměr nebo kompas a delší výdrž baterií.

Nevýhody: Obvykle velmi omezená paměť, méně funkcí a nemožnost zadrátovaný program nějak změnit nebo vylepšit.

Nemapové přístroje

Obvykle jde o ty nejjednodušší a nejlevnější přístroje. Displej bývá černobílý a obvykle má velmi nízké rozlišení, někdy dokáže zobrazit pouze číselné údaje a velkou směrovou šipkou. Pokud s tímto přístrojem potřebujete zjistit, kde v mapě se nacházíte, nezbyde vám než odečíst z přístroje zeměpisné souřadnice a místo najít v papírové mapě. Podobně, pokud chcete vyrazit k určitému místu, musíte nejdříve zjistit z papírové mapy souřadnice a zadat je do přístroje. Po zadání cíle vám přístroj k němu ukáže směr a spočítá vzdálenost. Jde však jen o spojnici dvou bodů, neznamená to, že se tím směrem k cíli opravdu dostanete (v cestě může být řeka, hora nebo třeba státní hranice).
Přístroj obvykle umožňuje předem uložit do paměti větší množství orientačních bodů včetně souřadnic, často lze také zaznamenávat svou trasu a nechat se po trase navigovat. Přístroje v této kategorii se liší kromě použitého GPS přijímače hlavně velikostí paměti, která se obvykle udává v počtech bodů, které lze do paměti uložit. Některé přístroje je možné připojit k počítači pro stažení zaznamenaných dat a nahrání plánovaných tras, ale nebývá to samozřejmostí.
Přestože většině lidí by tato kategorie přístrojů nevyhovovala, stále uplatnění mají hlavně u uživatelů, kteří se nechtějí vzdát papírové mapy a pak například pro hru geocaching.

Garmin Geko 101
Jde zřejmě o nejlevnější samostatný GPS navigační přístroj, který je běžně dostupný v internetových obchodech. Kromě ceny a rozměrů není příliš zajímavý, ve většině případů se vyplatí koupit dražší eTrex. Garmin Geko 101
Orienační cena přístroje: 3500 Kč (s DPH)
Popis převzatý ze stránek czechcomputer.cz
Geko 101 od firmy Garmin je malý ruční GPS přijímač vhodný např. pro horolezectví, turistiku nebo cyklistiku. Jeho hlavní předností jsou malé rozměry, přes které je však stále dobře ovladatelný a display je bez problémů čitelný.
GEKO 101 poskytuje běžné funkce ručních GPS přijímačů - ukládání uživatelských bodů v terénu (až 250), záznam prošlé trasy i s možností navigace při cestě nazpět (automaticky až 3000bodů) a zobrazení kompasové stránky. Dále nabízí i hodnoty okamžité rychlosti, počítadlo prošlé trasy, souřadnice, výšku, datum, čas, zbývající vzdálenost do cíle a další.
Ovládání přístroje je pomocí pěti tlačítek velmi jednoduché a po chvíli vám nebude činit potíže. Přístroj se napájí ze dvou mikrotužkových (alkalických) baterií, které by měly vydržet až 12hodin. Na výběr jsou dva režimy - Normal s obnovováním údajů po 1s a Battery Save s obnovováním po 5s.
Výhodou přístroje GEKO 101 je i obstojná odolnost pro použití v extrémních podmínkách - pouzdro přístroje je robustní, vodotěsné, takže by měl bez problémů vydržet i krátké ponoření do mělké vody (dle výrobce 1m na nejvýše 30min).
Rozměry jsou 48.3 x 99.1 x 24.4 mm při váze 88g.
Ovládání je v anglickém jazyce.
Garmin eTrex
Přestože je tento přístroj ve srovnaní Garmin Geko 101 dražší jen o 400 Kč, myslím že rozdíl v parametrech je poměrně zásadní. Přístroj má dvojnásobnou výdrž, podporuje příjem korekčních dat a je možné připojit ho k počítači. Garmin eTrex
Orienační cena přístroje: 3900 Kč (s DPH)
Parametry z webu navigacegps.cz
Počet waypointů: 500 (obsahují i nadmořskou výšku)
Track logs: 10 (obsahují i nadmořskou výšku)
Trip computer: okamžitá, průměrná a maximální rychlost, východ a západ Slunce, stopky a počítadlo km
Souř. systémy: více než 100
Formát souřadnic: zeměpisné (WGS84), pravoúhlé UTM/UPS, MGRS, Maidenhead, uživatelsky nastavitelný např. S-42 a jiné
Přijímač: 12-ti kanálový, paralelní, umožňující příjem dif. korekcí
Anténa: vestavěná
Napájení: 2 "AA" (tužkové) baterie, životnost baterií až 22 hodin
Velikost: 11.2 x 5.1 x 3.0 cm
Hmotnost: 150 g včetně baterií
Ovládání je v českém jazyce.

Mapové přístroje

Výhodou mapového navigačního přístroje je samozřejmě možnost využívat mapu. Přístrojů tohoto typu je obrovské množství, nejvíce jich je určeno pro automobilovou dopravu, pro leteckou a námořní navigaci a existuje i řada dalších specifických využití. Všem těmto zajímavým tématům se tento referát vůbec věnovat nebude, protože zadáním je pouze GPS pro turistiku.

U mapového přístroje je daleko více než u nemapového důležitá velikost paměti přístroje, protože omezuje množství a podrobnost map, které můžeme mít v přístroji uložené. Lepší přístroje bývají vybaveny i slotem na datové karty.
Dalšími důležitými parametry je displej (jeho rozlišení a počet barev) a vlastní mapy. Obvykle je nějaká mapa již v ceně přístoje (často například základní mapa Evropy), ale pro plné využití přístroje bývá nutné ještě dokoupit podrobné mapy oblasti, ve které se pohybujeme. Nevýhodou jednoúčelových zařízení je, že nemůžeme využít libovolnou mapu, ale vždy je nutné kupovat mapu kompatibilní s koupeným přístrojem. Mapy se navíc liší nejen oblastí a podrobnostmi, ale také tím jaké terénní objekty obsahují a zda umožňují automatické plánování tras (autorouting).
Samostatnou kapitolou by mohla být licenční politika distributorů, kdy si například lze koupit CD s mapou velké oblasti a následně si dokupovat odemykací klíče pro části mapy. Jelikož cena některých map může i přesahovat cenu navigačního přístroje, vyplatí se zjistit si podrobnosti o potřebných mapových podkladech ještě před nakupem navigačního přístroje.
Na internetu lze pro některé přístroje najít i alternativní mapy vytvořené uživateli, které jsou zdarma, ale nejsem si jistý, zda jejich kvalitu lze srovnávat s běžně prodavanými mapami. Příkladem může být gps-maps.info s mapami pro přístroje Garmin.

eTrex Vista
Tento přístroj jsem zvolil hlavně jako zástupce mapových navigátorů, nicméně docela mě zaujal výhodnou kombinací ceny a velikosti paměti. Většina mapových přístrojů je výrazně dražší a často má menší paměť. Někoho však může odradit černobílý displej. Garmin Geko 101
Orienační cena přístroje: 7960 Kč (s DPH)
Parametry z webu navigacegps.cz
Přijímač: 12-ti kanálový, paralelní, podpora příjmu diferenčních korekcí, vestavěný barometrický výškoměr a elektronický kompas
Počet waypointů: 500 s názvem, symbolem a výškou
Track logs: 3000 bodů, 10 ulož. tracků, lze zobrazit výškový profil
Trasy: 20, každá o 50 bodech
Mapy: vestavěná mapa celého světa s detailem pro Evropu, Afriku a Střední Východ
Paměť: vestavěná 24MB pro dohrávání map z CD MapSource MetroGuide
Displej: FSTN, 160x288 pixelů
Odolnost proti vodě - IPX7 (ponoření do 1m na 30 minut)
V základní ceně je i kabel na propojení s PC
Velikost: 11.2 x 5.1 x 3.0 cm
Hmotnost: 150 g včetně baterií