Kašpar - 1. modelová situace

Uživatel Kašpar vyžaduje odolnější přístroj s jednoduchým ovládáním, pomocí kterého zjistí svou polohu. Další funkce ho příliš nezajímají, prioritou je nízká hmotnost, dlouhá výdrž baterií a nízká cena. Pro orientaci v terénu i plánování tras hodlá dál používat papírové mapy.

Doporučené řešení
Kašpar je typickým uživatelem, který využije jednoúčelový nemapový navigační přístroj. Většinu požadavků by splňoval i nejlevnější Garmin Geko 101, ale kvůli dvakrát delší výdrži baterií a dalším parametrům doporučuji nákup přístroje Garmin eTrex, jehož cena se v internetových obchodech pohybuje kolem 3900 Kč včetně DPH.
Pokud by uživatel potřeboval používat přístroj delší dobu bez dobíjení, bude vhodné dokoupit několik sad dobíjecích baterií. Přístroj potřebuje dvě AA tužkové baterie, které jako dobíjecí NiMH s kapacitou 2700mAh lze koupit za 2 x 65 Kč včetně DPH (cena se bude lišit podle vybraného obchodu a počtu kusů).

Melichar - 2. modelová situace

Melichar je druhým modelovým uživatelem, který vlastní mobilní telefon Siemens SXG75 (telefon obsahuje GPS) a chtěl by ho využívat k navigaci. Předpokládejme, že se jedná o studenta, který by chtěl navigační program pořídit co nejlevněji, nejlépe zdarma, přitom však chce mít software zcela legálně.

Doporučené řešení
Jak již bylo zmíněno v sekci věnované SXG75, není pro tento telefon zatim velký výběr komerčních navigačních aplikací. Jelikož předinstalovaný javový navigátor od společnosti VDO Dayton zřejmě nebude uživateli vyhovovat kvuli poplatkům a zaměření na automobilovou navigaci, doporučuji vyzkoušet amatérský navigační program GPSka, případně některý z dalších programů uvedených na konci stránky věnované mobilním telefonům obsahujícím GPS. Aplikace GPSka je zdarma, což uživatele jistě potěší.
Kromě aplikace si bude muset ještě pořídit mapy. Aplikace pracuje s rastrovými daty, která lze získat buď naskenováním své papírové mapy a kalibrací souřadnic nebo stažením mapy z internetu. Pokud náš uživatel bude mapu používat pouze pro vlastní potřebu, je jeho počínaní v souladu s autorským zákonem a tedy zcela legální. Nesmí ale mapy šířit dál.

Baltazar - 3. modelová situace

Třetímu modelovému uživateli budeme říkat Baltazar. Půjde o člověka, který hodlá koupil PDA s operačním systémem Windows Mobile 5, ale zatím nemá jasno které. PDA chce používat nejen k navigaci při turistice, ale také jako organizér v praci. Řešíme tedy otázku nejen jaké PDA by si měl koupit (s vestavěným GPS modulem nebo externím), ale také jaký software a jaké mapy.
Prozatím předpokládáme, že Baltazar chce navigaci vyzkoušet při dovolené v Jesenících, proto pro tuto oblast chce koupit mapu. Další mapy si koupí, až bude vědět, kam na dovolenou pojede příště. Důležitým kritériem pro výběr je samozřejmě cena.

Doporučené řešení
Existují dvě základní možnosti. Buď si koupit zvlášť PDA a GPS modul nebo rovnou PDA s integrovaným GPS přijímačem. Přestože PDA vybavená GPS jsou obecně o trochu dražší než běžné typy, není rozdíl cen tak velký, aby ještě zaplatil samostatný GPS modul se srovnatelnými parametry. Integrované řešení je pohodlnější a spolehlivější. Konkrétně bych doporučil Mio P350, které patří k nejlevnějším přístrojům této kategorie a přitom splňuje všechny kladené požadavky. PDA lze pořídit za cenu přibližně 7200 Kč včetně DPH.
Jako navigační software bych zvolil SmartMaps, který s turistickou mapou Jeseníků stojí 490 Kč včetně DPH. Podrobnosti o těchto turistických mapach lze nalézt zde.