Obecně o multifunkčních zařízeních

Kupovat si speciální přístroj jen kvůli navigaci, pokud ho nebudeme využívat pravidelně může být zbytečně drahé, zvlášť pokud již máme zařízení, které by k navigaci šlo použít. Nebo můžeme často potřebovat nejen navigační funkce, ale také kapesní počítač nebo mobilní telefon a potom nošení několika samostatných zařízení může být nepříjemné.

Výhody:Stačí nám jedno zařízení pro několik různých činností, většinou máme k dispozici větší pamět než jednoúčelové navigátory a můžeme si vybrat navigační aplikaci. Nejsme tak dopředu vázáni funkcemi obsaženými ve firmware, ale můžeme si nainstalovat aplikaci, která nejvíce vyhovuje, případně si vytvořit vlastní. Také je snazší získat mapy, řada aplikací dokonce umožňuje používat vlastní naskenovanou mapu.

Nevýhody: Pokud jedno zařízení má sloužit k více věcem, prakticky vždy jde o kompromis. Největším problémem bývá mechanická odolnost, spotřeba energie a spolehlivost. Navíc při poškození nebo vybití baterií multifunkčního zařízení nelze používat žádnou funkci.

Notebook + GPS modul

Prvním řešením je přikoupit k notebooku GPS modul. Po nainstalování vhodného software máme k dispozici všechny běžné navigační funkce. Toto řešení uvádím spíše jako zajímavost, notebook je težko použitelný v autě, natož při turistice.

Výhody: Na notebooku můžeme dělat vše co na stolním PC, neomezuje nás rozměr displeje, výkon procesoru, paměť ani klávesnice.

Nevýhody: Velké rozměry, hmotnost a spotřeba, pro běžného turistu težko použitelné.

Výběrem notebooku ani navigačního software se zabývat nebudu, záleží na operačním systému a přesných požadavcích, aplikací existuje mnoho, jak zdarma, tak placených.
Pozastavím se pouze u GPS modulu. U modulu jsou důležité všechny zmíněné parametry přijímače jako u ostatních GPS přístrojů, ale moduly se navíc liší způsobem komunikace.
Běžným řešením je sériový přenos RS-232, rozhranní USB, slot PCMCIA a bezdrátový přenos pomocí BlueTooth. Poslední možnost je nejčastější, nejpohodlnější, ale z hlediska využití energie nepříliš úsporná.
GPS modul lze koupit za cenu od 1500 Kč včetně DPH v závislosti na parametrech a prodejci.

PDA + GPS modul

Lepším řešením než notebook je použít kapesní počítač - PDA. Jako komunikační kanál mezi GPS modulem a PDA je nejpoholnější BlueTooth, protože modul může být na místě, kde nepřekáží, má dobrý signál (například v batohu, hned nahoře, aby mu ostatní věci nestínily) a není potřeba žádný kabel. Nevýhodou BlueTooh je vyšší spotřeba. Další běžně používanou možností propojení je USB, sériový kabel RS-232 nebo GPS modul jako zásuvná karta (často CompactFlash).

Výhody: PDA je mnohem menší a lehčí než notebook, přitom plocha displeje je ještě stále rozumně velká. PDA bez GPS modulu se dá koupit o trochu levněji než s integrovanou GPS a je větší výběr.

Nevýhody: Samostatný GPS modul je další zažízení, o které se je nutné kromě PDA starat. Pokud není napájen z PDA (zasuvný modul), musí se pravidelně nabíjet (obvykle jinou nabíječkou než PDA) a hlavně GPS modul nemusíte mít u sebe, zrovna když ho potřebujete.

Mapových aplikací pro PDA existuje celá řada, záleží na konkrétních požadavcích a finančních možnostech. Jako známější program bych zmínil OziExplorerCE, jehož plná verze stojí $30.00, PathAway 4 s cenou kolem 2000 Kč a dále například SmartMaps.

ACER n310
ACER n310 PDA vhodných k navigaci pomocí samostatného GPS modulu je velké množství. Ja jsem jako zástupce kategorie zvolil tohle kvůli nízké ceně, BlueTooth a kvalitnímu displeji.
Cena přístroje: 6800 Kč (s DPH)
Parametry z webu alza.cz
Procesor: Samsung S3C2440 300 MHz
Paměť: 64MB SDRAM, 64MB Flash ROM
Operační systém: Microsoft Windows Mobile 5.0 Premium
Displej: VGA TFT LCD, 480 x 640 bodů, 3,7", 65 536 barev
Audio: Mikrofon, Reproduktor, Stereo jack pro sluchátka
Rozšiřitelnost: SD/MMC podpora SDIO
Rozhraní: Bluetooth 1.2, USB Host 1.1, USB Client 1.1, Sériový port RS232
Baterie: Li-Ion 1200 mAh, výdrž 8 hodin při vypnutém podsvícení
Rozměry: 110 x 70 x 13,7 mm
Hmotnost: 135 g

PDA s vestavěným GPS modulem

PDA obsahující GPS je z multifunkčních přístrojů pro turistickou navigaci nejpohodlnější. Přístroj není těžký a přitom na displeji může být vidět dostatečně velká část mapy. Díky integraci GPS modulu odpadají starosti s dobíjením modulu, jeho propojením s PDA a případnou kompatibilitou. Taky se vám již nestane, že GPS modul zapomenete doma nebo v autě.

Výhody: Nabízí rozumnou plochu displeje při relativně malých rozměrech a hmotnosti. Odpadají problémy s externím GPS modulem.

Nevýhody: Je menší výběr typů PDA s GPS, což někdy člověka nutí ke kompromisu v požadovaných parametrech.

Mio P350
Mio P350 Jako příklad PDA s integrovaným přijímačem GPS jsem vybral Mio P350. Patří k nejlevnějším přístrojům v této kategorii a přitom splňuje potřeby navigace a obsahuje operační systém Windows Mobile 5. Odradit, ale může absence bluetooth a wifi.
Cena přístroje: 7200 Kč (s DPH)
Parametry z webu navigacegps.cz
Kompatibilní se všemi navigačními programy určenými pro Windows Mobile 5
GPS přijímač: 20-ti kanálový s technologií SIRFstar III
Procesor: 400MHz (S3C2440-400)
Displej: 3.5" TFT, 320 x 240, 65k
Připojení k PC: USB
Hmotnost: 170g
Rozměry: 115x72x17,8
Výdrž baterií: 4.5 hodiny
Rozšiřující paměťový slot pro SD nebo MMC paměťové karty s kapacitou až 2GB
Plně lokalizováno do českého jazyka

Mobilní telefon + GPS modul

K navigaci lze využít většinu lepších mobilních telefonů, pokud si k němu přikoupíte GPS modul. Aby telefon mohl s modulem komunikovat, musí být vybaven BlueTooth a buď operačním systémem Symbian nebo alespoň podporou J2ME aplikací včetně JSR-82 BT API. U některých telefonů bez BlueTooth (například Siemens M65) připadá v úvahu i propojení sériovým kabelem RS-232, ale kabel s potřebnými konektory se neprodává a manipulace s telefonem, ke kterému je připojen kabel, by byla obtížná.
Přestože existují i javové navigační aplikace, je operační systém Symbian velkou výhodou, protože většina navigačních aplikací existuje pouze ve verzi pro Symbian.

Výhody: Mobilní telefon je obvykle malé zařízení, které nikde nepřekáží a věšina ho stále nosí sebou, takže stačí přidat jen GPS modul, který lze nosit třeba v batohu (pokud možno hned na vrchu, aby signál nebyl příliš stíněn ostatními věcmi, tkaninou i plastem bez problému signál projde).

Nevýhody: Telefon má malý displej, na kterém je vidět jen malá část mapy, ovládání a zadávaní údajů není tak pohodlné jako na PDA. Přenos dat přes BlueTooth poměrně rychle vybíjí baterii telefonu i GPS modulu.

Výběr software je opět složitější otázkou, komerčních aplikací pro symbianové telefony je dostatek. V téhlé kategorii bych zmínil hlavně www.nav4all.com, což je kvalitní navigační aplikace, která bude minimálně do roku 2008 zcela zdarma.

Nokia 3230
Nokia 3230 Jedním z levných mobilních telefonů vybavených operačním systémem Symbian series 60 je Nokia 3230. K navigaci by ale stejně dobře bylo možné použít i kteroukoliv jinou Nokii series 60 s paměťovou kartou.
Cena nového telefonu: 6500 Kč (s DPH)
Parametry z webu www.nokia.cz
Třípásmový provoz (EGSM900/GSM1800/1900)
Hmotnost: 110 g
Rozměry: 109 x 49 x 19 mm, 90 cm3
Displej: TFT, rozlišení 176 x 208 pixelů, 65 536 barev
Fotoaparát: efektivní rozlišení 1,23 megapixelu
Rozlišení videosekvencí: Q-CIF (176 x 144 pixelů)
Hudební přehrávač: MP3 přes headset nebo vestavěným reproduktorem
Přenos dat: EGPRS multislot class 5, GPRS multislot class 10
Bezdrátová technologie Bluetooth
Java™ MIDP 2.0, CLDC 1.0
Baterie: 760 mAh Li-ion, pohotovost až 100-200 hodin

Mobilní telefon s vestavěnou GPS

Mobilních telefonů se zabudovaným GPS modulem existuje zatím jen minimum. V ČR se již delší dobu prodává Siemens SXG75, ale o žádném jiném telefonu obsahujícím GPS nevím. Konkurenční Nokia N95 ani Motorola A780, se u nás zatím neprodává. Pokud se tedy rozhodnete pro zařízení této kategorii, nemáte příliš velký výběr, ale lze očekávat že se GPS časem stane běžnou součástí telefonu, jako se stal fotoaparát.

Výhody: Jde o malé univerzální zařízení, spojující funkce GPS navigátoru a mobilního telefonu (v případě SXG75 častečně i fotoaparátu, rádia a MP3 přehrávače). Mobilní telefon lidé většinou nosí stále u sebe, takže mají GPS vždy po ruce.

Nevýhody: Jako telefon je přístroj zbytečně velký, ale pro zobrazení mapy je displej poměrně malý. Když se vybije baterie, tak nejenom nenajdete cestu domů, ale ani si nezavoláte.

Siemens SXG75
SXG75 Mobilní telefon s 2 Mpix fotoaparátem, rádiem, MP3 přehrávačem a GPS přijímačem podporující jak klasické sítě GSM, tak sítě třetí generace UMTS. Podrobné parametry naleznete zde.
Cena nového telefonu: 7000 Kč (s DPH)
Jelikož telefon neobsahuje otevřený operační systém a zároveň je jedním z prvních mobilních telefonů vybavených GPS přijímačem, nemá uživatel tohoto telefonu k dispozici příliš velký výběr navigačních programů.
V telefonu je již předinstalován javový navigátor společnosti VDO Dayton, ale používání programu je zpoplatněno (platí se buď časové předplatné nebo za projeté trasy) a navigátor je primárně určen pro navigaci v autě a pro turistiku je nevhodný.
Pokud vám stačí jen zjistit zeměpisné souřadnice místa, kde se nacházíte, navigační aplikaci nepotřebujete a údaje GPS lze nalézt přímo v menu telefonu.
Jelikož vhodná navigační aplikace chyběla početné skupině majitelů tohoto telefonu, postupem času vzniklo pro SXG75 hned několik amatérských navigačních aplikací. V současnosti to jsou hlavně GPSka, TrekBuddy a J2N. Všechny tři programy jsou zcela zdarma, založené na rastrových mapách, které si uživatel musí sám najít, stáhnout a nainstalovat. Uživatel tak může v telefonu používat třeba oskenovanou verzi své papírové mapy nebo si v souladu s autorským zákonem vytvořit pro vlastní potřebu kopii mapy vystavené na internetu.