Screenshot navigační aplikace jMap

Mobilní navigace jMap

Tato aplikace je určená pro mobilní telefony podporující Javu Micro Edition MIDP 1.0, CLDC 1.0 s externím GPS přijímačem. Aplikace umožňuje základní navigační funkce, především zjištění aktuální polohy, zobrazení polohy v rastrové mapě, navigaci k bodům se zadanými souřadnicemi nebo podle cesty, import bodů ze souborů a záznam trasy do souboru pro pozdější zpracování.

Podrobné informace o aplikaci naleznete v popisu ovládání aplikace.

Chcete-li používat vlastní mapy v aplikaci, můžete si přečíst článek o přípravě a kalibraci mapy.

Pro použití GPS modulu je nutné, aby telefon podporoval API funkce umožňující Java aplikaci komunikovat s GPS ve formě Nmea 0183 datového streamu. V případě Bluetooth GPS modulu musí telefon obsahovat nejen hardware (BT čip), ale také knihovnu JSR 82 Bluetooth API. Některé telefony (například Siemens S55) bohužel tuto knihovnu neobsahují a žádná Java aplikace tak Bluetooth používat nemůže. Podobná je situace i při připojení GPS k telefonu pomocí sériového kabelu. Nestačí jen fyzicky zařízení propojit, ale telefon musí umožňovat přístup aplikace k sériovému portu (funguje na telefonech Siemens x65). Některé nové telefony obsahují integrovanou GPS (Siemens SXG75 nebo Nokia N95) a ke komunikaci používají místo protokolu Nmea 0183 knihovnu JSR 179. Poslední verze by již měla podporovat i tento způsob komunikace.

Aplikace může pracovat s libovolným počtem rastrových map, záleží jen na uživateli a volném místě v jeho telefonu. Mapy mohou být uloženy jak v filesystému (umožňuje-li to telefon ve vnitřní paměti i na kartě), tak jako součást aplikace zabalené v JAR souboru. Uživatel se v aplikaci vždy odkazuje na kalibrační INI soubor mapy, ve kterém je uvedena cesta k obrázkům tvořícím mapu. Díky tomuto řešení stačí mít pro jMap samostatné kalibrační soubory a vlastní mapy mohou být sdíleny dalšími aplikacemi. Standardně je součástí aplikace volně dostupná mapa ČR ze serveru OpenStreetMap.

K obhajobě diplomové práce vzniklo demonstrační video zobrazující možnosti aplikace jMap v kombinaci s adaptivním plánovačem cesty. Na videu je zobrazeno i použití map z různých zdrojů. Z hlediska autorského zákona vzniklo video pro školní představení (státní závěrečná zkouška) a zde je jen pro archivní účely. Pro vyřešení problémů s chybějícími videokodeky jsou zde tři verze videa Sk65_CamStudioLossless.avi (5.65 MB, kodek ke stažení zde), Sk65_WindowsMediaVideo9.avi (11 MB) a Sk65_WindowsMediaVideo.wmv (11 MB).

Aplikaci jMap si můžete stáhnout v souborech jMap.jad a jMap.jar, případně je možné aplikaci stáhnout do mobilního telefonu prostřednictvím wapového prohlížeče z adresy http://jrr.cz/download/jMap.jad.

VerzeDatum jMap.jadjMap.jarStručný popis změn
0.8303.07.2011 jMap.jad
(1 KB)
jMap.jar
(795 KB)
Podpora JSR179 Location API a drobné změny.
0.7802.05.2009 jMap.jad
(1 KB)
jMap.jar
(791 KB)
Přidána funkce nejbližší bod a export všech bodů do GPX, nyní už výchozí mapa pokrývá celou ČR.
0.7606.04.2008 jMap.jad
(1 KB)
jMap.jar
(554 KB)
První verze zveřejněná na internetu, obsahuje mapu ČR ze serveru OpenStreetMap.org.